учитель біології та географії,
філія НВК «Голованівська загальноосвітня школа I-III ступенів ім. Т.Г. Шевченка – гімназія «Межирічківська
загальноосвітня школа»
Нестандартні форми та
оригінальні методи
проведення сучасних уроків
Сьогодні
найголовніше завдання сучасної школи навчити дитину учитися. Застосовувати свої
знання на практиці, самостійно мислити, бути комунікабельним, тобто уміти
працювати в злагоді з іншими і спільно доходити до певної мети.
Саме тому виникає
необхідність застосування під час викладання шкільних предметів таких форм і
методів, які б збуджували творчість учнів, створювали атмосферу розкутості,
емоційного підсилення, залучення дітей до навчального процесу. У практиці
викладання географії та біології використовую рольові ігри, різноманітні турніри, змагання, дискусії.
Такі
уроки через свою незвичність отримали назву нестандартних. Вони справді
відрізняються від звичайних комбінованих уроків орієнтацією на розвиток
здібностей, інтересів, нахилів учнів, на отримання певних знань, умінь і
відсутністю послідовності елементів уроку, передбаченої загальноприйнятою
типологією уроків. Крім того їхньою особливістю є позитивне сприйняття учнями
таких форм роботи. Найбільш продуктивними у підлітковому віці є особливі,
оригінальні підходи до навчання, які залучають учнів до діяльного розв’язання
завдань і проблем, ставлять їх в позицію причетності до подій. Тому майбутня особистість виховується насамперед у грі, зокрема на нестандартних уроках під час повторення, вивчення та закріплення нового навчального матеріалу. Тому як приклад використання такої форми роботи пропоную конспект уроку-гри з географії в 7 класі.
Урок-гра
«Екіпаж». Географія 7 клас
Тема:
Фізико-географічне положення Австралії. Рельєф, корисні копалини.
Мета уроку: повторити
поняття «географічне положення материка», визначити ГП Австралії, показати
особливості рельєфу і різноманітність корисних копалин.
Обладнання: фізична карта
Австралії, атласи, контурні карти.
Хід уроку
I. Пояснення нового матеріалу.
Австралія –
материк який повністю знаходиться в південній півкулі, на південь від екватора.
Межує з Євразією та Антарктидою. Австралію омивають води 2-х океанів: на заході
Індійський, на сході Тихий. Найбільший острів Тасманія знаходиться на південь
від материка.
Крайні точки материка:
півн. – м.
Йорк
півд. – м.
Південно-Східний
зах. – м.
Стіп-Пойнт
схід. – м.
Байрон.
Рельєф більшої частини материка рівнинний, тут
знаходяться пустелі: Велика піщана пустеля, Вікторія. Вздовж східного узбережжя
материка тягнуться гори – Великий Вододільний хребет. У східного узбережжя в
теплій воді (+20°), на невеликій глибині живуть колонії коралів які утворюють
Великий Бар’єрний риф.
Материк
багатий на корисні копалини в основному рудного походження: мідні,
поліметалеві, залізні, марганцеві. Є великі запаси золота на заході материка. В
горах великі поклади кам’яного вугілля.
II. Клас розбивається на 4 «екіпажі», до складу екіпажу
входить командир і 3 члени екіпажу. Учитель пише питання на які необхідно дати
відповіді. Командир екіпажу проводить
«інструктаж», дає відповіді членам екіпажу на ці питання. Потім опитує кожного
члена екіпажу і виставляє оцінки.
Після «інструктажу» командири витягують
«секретні пакети»: «Довір’я», «Екзаменатори», «За вибором», «Всі все».
Той «екіпаж», що витягнув пакет «Довір’я»
автоматично отримує оцінки які собі поставили.
«Екзаменатори» опитують тих хто витягнув пакет
«Всі все» і виставляють оцінки.
Один з членів «екіпажу», що витягнули пакет
«За вибором» відповідає на всі питання учителеві, якщо його знання підтвердили
виставлену оцінку, то учитель виставляє їх в журнал, а якщо ні, то всім членам
«екіпажу» оцінки знижуються.
III.
Учні з допомогою атласів працюють з контурною картою.
Наносять на неї всі географічні об’єкти про які йшла мова на уроці.
IV. Учні виставляють свої оцінки в щоденники, учитель
розписується.
V. Домашнє завдання:
§48, вміти
показувати на карті ті географічні об’єкти які вивчили.
0 коментарі:
Дописати коментар